Class 7 - Maths - Lines and Angles

Exercise 5.1

Question 1:

Find the complement of each of the following angles: Answer:

Complementary angle = 900 - given angle

(i) Complement of 200 = 900 – 200 = 700

(ii) Complement of 630 = 900 – 630 = 270

(iii) Complement of 570 = 900 – 570 = 330

Question 2:

Find the supplement of each of the following angles: Answer:

Supplementary angle = 1800 - given angle

(i) Supplement of 1050 = 1800 – 1050 = 750

(ii) Supplement of 870 = 1800 – 870 = 930

(iii) Supplement of 1540 = 1800 – 1540 = 260

Question 3:

Identify which of the following pairs of angles are complementary and which are supplementary:

(i) 650 ,1150  (ii) 630 ,270  (iii) 1120 ,680  (iv) 1300 ,500  (v) 450 ,450  (vi) 800 ,100

Answer:

If sum of two angles is 180, then they are called supplementary angles.

If sum of two angles is 90, then they are called complementary angles.

(i) 650 + 1150 = 1800

These are supplementary angles.

(ii) 630 + 270 = 900

These are complementary angles.

(iii) 1120 + 680 = 1800

These are supplementary angles.

(iv) 1300 + 500 = 1800

These are supplementary angles.

(v) 450 + 450 = 900

These are complementary angles.

(vi) 800 + 100 = 900

These are complementary angles.

Question 4:

Find the angle which is equal to its complement.

Answer:

Let one of the two equal complementary angles be x.

x + x = 900

=> 2x = 900

=> x = 900/2 = 450

Thus, 450 is equal to its complement.

Question 5:

Find the angle which is equal to its supplement.

Answer:

Let x be two equal angles of its supplement.

Therefore, x + x = 1800    [Supplementary angles]

=> 2x = 1800

=> x = 1800/2 = 900

Thus, 900 is equal to its supplement.

Question 6:

In the given figure, angle 1 and angle 2 are supplementary angles. If angle 1 is decreased, what changes should take place in angle 2

so that both the angles still remain supplementary? Answer:

If angle 1 is decreased then, angle 2 will increase with the same measure, so that both the angles still remain supplementary.

Question 7:

Can two angles be supplementary if both of them are:

(i) acute       (ii) obtuse      (iii) right?

Answer:

(i) No, because sum of two acute angles is less than 1800.

(ii) No, because sum of two obtuse angles is more than 1800.

(iii) Yes, because sum of two right angles is 1800.

Question 8:

An angle is greater than 450. Is its complementary angle greater than 450 or equal to 450 or less than 450?

Answer:

Let the complementary angles be x and y,

i.e. x + y = 1800

It is given that x > 450

Now, add y on both side, we get

x + y > 450 + y

=> 900 > 450 + y

=> y < 900 – 450

=> y < 450

Hence, its complementary angle is less than 450.

Question 9:

In the adjoining figure:

(i) Is angle 1 adjacent to angle 2?

(ii) Is angle AOC adjacent to angle AOE?

(iii) Do angle COE and angle EOD form a linear pair?

(iv) Are angle BOD and angle DOA supplementary?

(v) Is angle 1 vertically opposite to angle 4?

(vi) What is the vertically opposite angle of angle 5?

Answer:

(i) Yes, in angle AOE, OC is common arm.

(ii) No, they have no non-common arms on opposite side of common arm.

(iii) Yes, they form linear pair.

(iv) Yes, they are supplementary.

(v) Yes, they are vertically opposite angles.

(vi) Vertically opposite angles of angle 5 is angle COB.

Question 10:

Indicate which pairs of angles are:

(i) Vertically opposite angles?             (ii) Linear pairs? Answer:

(i) Vertically opposite angles: angle 1 and angle 4; angle 5 and angle 2 + angle 3.

(ii) Linear pairs: angle 1 and angle 5; angle 5 and angle 4. Question 11:

In the following figure, is angle 1 adjacent to angle 2? Give reasons. Answer:

Angle 1 and angle 2 are not adjacent angles because their vertex is not common.

Question 12:

Find the values of the angles x, y and z in each of the following: Answer:

(i) x = 550                                            [Vertically opposite angles]

Now, 550 + y = 1800                          [Linear pairs]

=> y = 1800 – 550 = 1250

Also, y = z = 1250                               [Vertically opposite angles]

Thus, x = 550, y = 1250, z = 1250

(ii) 400 + x + 250 = 1800                     [Angles on straight line]

=> 650 + x = 1800

=> x = 1800 – 650 = 1150

Now, 400 + y = 1800                          [Linear pair]

=> y = 1800 – 400 = 1400 …………..1

Also, y + z = 1800                                               [Linear pair]

=> 1400 + z = 1800 ………..from equation 1

=> z = 1800 – 1400 = 400

Thus, x = 1150, y = 1400, z = 400

Question 13:

Fill in the blanks:

(i) If two angles are complementary, then the sum of their measures is _______.

(ii) If two angles are supplementary, then the sum of their measures is _______.

(iii) Two angles forming a linear pair are _______________.

(iv) If two adjacent angles are supplementary, they form a _______________.

(v) If two lines intersect a point, then the vertically opposite angles are always ________.

(vi) If two lines intersect at a point and if one pair of vertically opposite angles are acute angles, then the other pair of vertically opposite angles are __________.

Answer:

(i) 900     (ii) 1800     (iii) supplementary    (iv) linear pair    (v) equal    (vi) obtuse angles

Question 14:

In the adjoining figure, name the following pairs of angles:

(i) Obtuse vertically opposite angles.

(ii) Adjacent complementary angles.

(iii) Equal supplementary angles.

(iv) Unequal supplementary angles.

(v) Adjacent angles that do not form a linear pair Answer:

(i) Obtuse vertically opposite angles means greater than 900 and equal angle AOD = angle BOC.

(ii) Adjacent complementary angles means angles have common vertex, common arm, non-

common arms are on either side of common arm and sum of angles is 900.

(iii) Equal supplementary angles means sum of angles is 1800 and supplement angles are equal.

(iv) Unequal supplementary angles means sum of angles is 1800 and supplement angles are

unequal. i.e., angle AOE, angle EOC; angle AOD, angle DOC and angle AOB, angle BOC

(v) Adjacent angles that do not form a linear pair mean, angles have common ray but the

angles in a linear pair are not supplementary.

i.e., angle AOB, angle AOE; angle AOE, angle EOD and angle EOD, angle COD

Exercise 5.2

Question 1:

State the property that is used in each of the following statements:

(i) If a||b, then Ð 1 = Ð 5.

(ii) If Ð 4 = Ð 6, then a||b.

(iii) If Ð 4 + Ð 5 + 1800, then a||b. Answer:

(i) Given, a||b, then Ð 1 = Ð 5        [Corresponding angles]

If two parallel lines are cut by a transversal, each pair of corresponding angles are equal in measure.

(ii) Given, Ð 4 = Ð 6, then a||b       [Alternate interior angles]

When a transversal cuts two lines such that pairs of alternate interior angles are equal, the lines have to be parallel.

(iii) Given, Ð 4 + Ð 5 = 1800, then a||b [Co-interior Angles]

When a transversal cuts two lines, such that pairs of interior angles on the same side of transversal are supplementary, the lines have to be parallel.

Question 2:

In the adjoining figure, identify:

(i) the pairs of corresponding angles.

(ii) the pairs of alternate interior angles.

(iii) the pairs of interior angles on the same side of the transversal.

(iv) the vertically opposite angles. Answer:

(i) The pairs of corresponding angles:

Ð 1, Ð 5; Ð 2, Ð 6; Ð 4, Ð 8 and Ð 3, Ð 7

(ii) The pairs of alternate interior angles are:

Ð 3, Ð 5 and Ð 2, Ð 8

iii) The pair of interior angles on the same side of the transversal:

Ð 3, Ð 8 and Ð 2, Ð 5

(iv) The vertically opposite angles are:

Ð 1, Ð 3; Ð 2, Ð 4; Ð 6, Ð 8 and Ð 5, Ð 7

Question 3:

In the adjoining figure, p||q. Find the unknown angles. Answer:

Given, p || q, and cut by a transversal line.

Since, 1250 + e = 1800                [Linear pair]

=> e = 1800 – 1250 = 550 ………1

Now, e = f = 550                                       [Vertically opposite angles]

Also, a = f = 550                          [Alternate interior angles]

Since a + b = 1800                                 [Linear pair]

=> 550 + b = 1800                       [from equation 1]

=> b = 1800 – 550 = 1250

Now, a = c = 550 and b = d = 1250          [Vertically opposite angles]

Thus, a = 550, b = 1250, c = 550, d = 1250, e = 550 and f = 550

Question 4:

Find the values of x in each of the following figures if l||m Answer:

(i) Given, l||m and t is transversal line.

So, Interior vertically opposite angle between lines l and t = 1100.

So, 1100 + x = 1800                   [Supplementary angles]

=> x = 1800 – 1100 = 700

(ii) Given, l || m and t is traversal line

x + 2x = 1800

=> 3x = 1800

=> x = 1800/3 = 600

(iii) Given, l || m and a || b

So, x = 1000                        [Corresponding angles]

Question 5:

In the given figure, the arms of two angles are parallel. If Ð ABC = 700, then find:

(i) Ð DGC                 (ii) Ð DEF Answer:

(i) Given, AB || DE and BC is a transversal line and ÐABC = 700

Since ÐABC = Ð DGC           [Corresponding angles]

Hence, ÐDGC = 700  ……….(i)

(ii) Given, BC || EF and DE is a transversal line and Ð DGC = 700

Since ÐDGC = Ð DEF          [Corresponding angles]

Hence, ÐDEF = 700               [From equation (i)]

Question 6:

In the given figures below, decide whether l is parallel to m. Answer:

(i) 1260 + 440 = 1700

l || m because sum of interior opposite angles should be 180

(ii) 750 + 750 = 1500

l || m because sum of angles does not obey the property of parallel lines

(iii) 570 + 1230 = 1800

l || m due to supplementary angles property of parallel lines.

(iv) 980 + 720 = 1700

l is not parallel to m because sum of angles does not obey the property of parallel lines.

.