Class 9 - Maths - Surface Areas Volumes

                                                                      Exercise 13.1

Question 1:

A plastic box 1.5 m long, 1.25 m wide and 65 cm deep is to be made. It is to be open at the top. Ignoring the thickness of the plastic sheet, determine:

(i) The area of the sheet required for making the box.

(ii) The cost of sheet for it, if a sheet measuring 1 m2 costs Rs 20.

Answer:

Here, l = 1.5 m, b = 1.25 m, h = 65 cm = 0.65 m.

Since the box is open at the top, it has only five faces.

(i) So, surface area of the box = lb + 2(bh + hl)

                                                     = 1.5 * 1.25 + 2 (1.25 * 0.65 + 0.65 * 1.5)

                                                     = 1.875 + 2 (1.7875)

                                                     = (1.875 + 3.575)  

                                                     = 5.45 m2

Hence, 5.45 m2 of sheet is required.

(ii) Cost of 1 m2 of the sheet = Rs 20

So, cost of 5.45 m2 of the sheet = Rs 20 * 5.45 = Rs 109

Question 2:

The length, breadth and height of a room are 5 m, 4 m and 3 m respectively. Find the cost of white washing the walls of the room and the ceiling at the rate of Rs 7.50 per m2.

Answer:

Here, l = 5 m, b = 4 m, h = 3 m

Surface area of the walls of the room and the ceiling = 2h (l + b) + lb

                                                                                               = [2 * 3 (5 + 4) + 5 * 4]

                                                                                               = (6 * 9 + 20)

                                                                                               = 74 m2

Cost of white washing = Rs 7.50 per m2

So, total cost of white washing the walls and the ceiling of the room = Rs 74 * 7.50 = Rs 555

Question 3:

The floor of a rectangular hall has a perimeter 250 m. If the cost of painting the four walls at the rate of Rs 10 per m2 is Rs 15000, find the height of the hall.

Answer:

Let length, breadth and height of the hall be l, b and h respectively.

Perimeter of the floor of the hall = 2(l + b) = 250 m

Area of the four walls of the hall = 2h(l + b) .............1

Also, area of the four walls of the hall = 15000/10 = 1500 m2 .............2

From equation 1 and 2, we have,

     2h (l + b) = 1500

=> h * 250 = 1500                                [Since 2(l + b) = 250]

=> h = 1500/250

=> h = 6

Hence, height of the hall is 6 m.

Question 4:

The paint in a certain container is sufficient to paint an area equal to 9.375 m2. How many bricks of dimensions 22.5 cm * 10 cm * 7.5 cm can be painted out of this container?

Answer:

Here, l = 22.5 cm, b = 10 cm, h = 7.5 cm.

Total surface area of 1 brick = 2(lb + bh + hl)

                                                   = 2(22.5 × 10 + 10 × 7.5 + 7.5 × 22.5)

                                                   = 2(225 + 75 + 168.75) cm2

                                                   = 937.5 cm2

                                                   = 9375/(100 * 100) m2

                                                   = 9375/10000

                                                   = 0.09375 m2

So, required number of bricks = 9.375/0. 09375 = 100

Question 5:

A cubical box has each edge 10 cm and another cuboidal box is 12.5 cm long, 10 cm wide and 8 cm high.

(i) Which box has the greater lateral surface area and by how much?

(ii) Which box has the smaller total surface area and by how much?

Answer:

Here, a = 10 cm, l = 12.5 cm, b = 10 cm, h = 8 cm

(i) Lateral surface area of the cubical box = 4a2

                                                                          = 4 * (10)2

                                                                          = 4 * 100

                                                                          = 400 cm2

Lateral surface area of the cuboidal box = 2h(l + b)

                                                                        = 2 * 8 (12.5 + 10)

                                                                        = 16 × 22.5

                                                                        = 360 cm2

Difference in the lateral surface areas of the two boxes = (400 – 360) = 40 cm2.

 

Hence, the cubical box has greater lateral surface area by 40 cm2.

(ii) Total surface area of the cubical box = 6a2

                                                                        = 6 * (10)2

                                                                        = 6 * 100

                                                                        = 600 cm2

Total surface area of the cuboidal box = 2(lb + bh + hl)

                                                                     = 2(12.5 * 10 + 10 * 8 + 8 * 12.5)

                                                                     = 2(125 + 80 + 100)

                                                                     = 2 × 305

                                                                     = 610 cm2

Difference in the total surface areas of the two boxes = (610 – 600) = 10 cm2

Hence, the cubical box has smaller total surface area by 10 cm2.

Question 6:

A small indoor greenhouse (herbarium) is made entirely of glass panes (including base) held together with tape. It is 30 cm long, 25 cm wide and 25 cm high.

(i) What is the area of the glass?

(ii) How much of tape is needed for all the 12 edges?

Sol. Here, l = 30 cm, b = 25 cm, h = 25 cm.

(i) Total surface area of the herbarium = 2(lb + bh + hl)

                                                                      = 2(30 × 25 + 25 × 25 + 25 × 30)

                                                                      = 2(750 + 625 + 750)

                                                                      = 2 × 2125

                                                                      = 4250 cm2

Hence, area of the glass = 4250 cm2

(ii) A cuboid has 12 edges. These consist of 4 lengths, 4 breadths and 4 heights.

Hence, length of the tape required = 4l + 4b + 4h

                                                               = (4 × 30 + 4 × 25 + 4 × 25)

                                                               = (120 + 100 + 100) cm

                                                               = 320 cm

Question 7:

Shanti Sweets Stall was placing an order for making cardboard boxes for packing their sweets. Two sizes of boxes were required.

The bigger of dimensions 25 cm * 20 cm * 5 cm and the smaller of dimensions 15 cm * 12 cm * 5 cm.

For all the overlaps, 5% of the total surface area is required extra. If the cost of the cardboard is Rs 4 for 1000 cm2,

find the cost of cardboard required for supplying 250 boxes of each kind.

Answer:

For bigger boxes:

l = 25 cm, b = 20 cm, h = 5 cm

Total surface area of 1 bigger box = 2(lb + bh + hl)

                                                             = 2(25 * 20 + 20 * 5 + 5 * 25)

                                                             = 2 (500 + 100 + 125)  

                                                             = 1450 cm2

Area of cardboard required for overlaps = 5% of 1450

                                                                         = (5/100) * 1450

                                                                         = 7250/100

                                                                         = 72.5 cm2

Total area of cardboard needed for 1 bigger box = 1450 + 72.5 = 1522.5 cm2    

Total area of cardboard needed for 250 bigger boxes = 1522.5 * 250 = 380625 cm2.                                                                                

 

For smaller boxes:

l = 15 cm, b = 12 cm, h = 5 cm

Total surface area of 1 smaller box = 2 (lb + bh + hl)

                                                               = 2(15 * 12 + 12 * 5 + 5 * 15)

                                                               = 2 (180 + 60 + 75)

                                                               = 630 cm2

Area of cardboard required for overlaps = 5% of 630

                                                                         = (5/100) * 630

                                                                         = 3150/100

                                                                         = 31.5 cm2

Total area of cardboard needed for 1 smaller box = 630 + 31.5

                                                                                         = 661.5 cm2

Total area of cardboard needed for 250 smaller boxes = 661.5 * 250 = 165375 cm2

Now, total area of cardboard needed for 500 boxes (250 bigger and 250 smaller boxes)

 = 380625 + 165375 = 546000 cm2

Cost of 1000 cm2 of cardboard = Rs 4

So, Cost of 546000 cm2 of cardboard = Rs (4/1000) * 546000

                                                                    = 4 * 546

                                                                    = Rs 2184

 

Question 8:

Parveen wanted to make a temporary shelter for her car, by making a box-like structure with tarpaulin that covers all the four sides and the top of the car

(with the front face as a flap which can be rolled up). Assuming that the stitching margins are very small,

and therefore negligible, how much tarpaulin would be required to make the shelter of height 2.5 m, with base dimensions 4 m * 3 m?

Answer:

Here, l = 4 m, b = 3 m, h = 2.5 m

The tarpaulin is needed to cover 5 faces only (excluding the floor) Surface area of the shelter

= lb + 2(bh + hl)

= 4 * 3 + 2(3 * 2.5 + 2.5 * 4)

= 12 + 2(7.5 + 10)

= 12 + 35

= 47 m2

Hence, 47 m2 of tarpaulin is required to make the shelter.

 

                                                                   Exercise 13.2

Question 1:

The curved surface area of a right circular cylinder of height 14 cm is 88 cm2. Find the diameter of the base of the cylinder.

Answer:

Here, h = 14 cm, curved, surface area = 88 cm2, r = ?

Curved surface area of the cylinder = 2πrh

=> 88 = 2 * (22/7) * r * 14

=> 88 = 44 × 2 × r

=> 88 = 88 * r

=> r = 88/88

=> r = 1 cm

Hence, the base diameter of cylinder = 1 * 2 = 2 cm

Question 2:

It is required to make a closed cylindrical tank of height 1 m and base diameter 140 cm from a metal sheet. How many square metres of the sheet are required for the same?

Answer:

Here, h = 1 m, r = 140/2 cm = 70 cm = 0.7 m

Total surface area of the cylinder = 2πr (h + r)

                                                            = 2 * (22/7) * 0.7 (1 + 0.7)

                                                            = 44 * 0.1 * 1.7

                                                            = 7.48 m2

Hence, 7.48 m2 of sheet is required.

 

 

Question 3:

A metal pipe is 77 cm long. The inner diameter of a cross section is 4 cm, the outer diameter being 4.4 cm (see figure).

Find its (i) inner curved surface area   (ii) outer curved surface area (iii) total surface area.

Class_9_Maths_Surface_Areas_and_Volumes_Pipe

Answer:

Here, h = 77 cm,

Outer radius (R) = 4.4/2 cm = 2.2 cm

Inner radius (r) = 4/2 cm = 2 cm

(i) Inner curved surface area of the pipe = 2πrh

                                                                        = 2 * (22/7) * 2 * 77

                                                                        = 2 * 22 * 22

                                                                        = 968 cm2

(ii) Outer curved surface area of the pipe = 2πRh

                                                                          = 2 * (22/7) * 2.2 * 77

                                                                          = 44 * 24.2

                                                                          = 1064.80 cm2

(iii) Total surface area of the pipe = inner curved surface area + outer curved surface area

                                                               + areas of the two base rings.

                                                             = 2πrh + 2πRh + 2π (R2 – r2)

                                                             = 968 + 1064.80 + 2 * (22/7)[(2.2)2 – 22]

                                                             = 2032.80 + 5.28

                                                             = 2038.08 cm2

Question 4:

The diameter of a roller is 84 cm and its length is 120 cm. It takes 500 complete revolutions to move once over to level a playground. Find the area of the playground in m2.

Answer:

Radius of the roller (r) = 84/2 = 42 cm

Length of the roller (h) = 120 cm

Curved surface area of the roller = 2πrh

                                                           = 2 * (22/7) * 42 * 120

                                                           = 44 * 6 * 120

                                                           = 44 * 720

                                                           = 31680 cm2

Since area covered by the roller in 1 revolution = 31680 cm2

So, area covered by the roller in 500 revolutions = 31680 × 500 cm2

                                                                                       = 15840000 cm2

Hence, area of the playground = 15840000/(100 * 100)

                                                        = 15840000/10000

                                                        = 1584 cm2

Question 5:

A cylindrical pillar is 50 cm in diameter and 3.5 m in height. Find the cost of painting the curved surface of the pillar at the rate of Rs 12.50 per m2.

Answer:

Here, r = 50/2 = 25 cm = 0.25 m, h = 3.5 m

Curved surface area of the pillar = 2πrh

                                                           = 2 * (22/7) * 0.25 * 3.5

                                                         = 44 * 0.25 * 0.5

                                                         = 5.5 m2

Cost of painting 1 m2 = Rs 12.50

So, total cost of painting the curved surface of the pillar = Rs 12.50 * 5.5 = Rs 68.75

Question 6:

Curved surface area of a right circular cylinder is 4.4 m2. If the radius of the base of the cylinder is 0.7 m, find its height.

Answer:

Curved surface area of the cylinder = 4.4 m2, r = 0.7 m, h = ?

Curved surface area of the cylinder = 2πrh

=> 4.4 = 2 * (22/7) * 0.7 * h

=> 4.4 = 44 * 0.1 * h

=> 4.4 = 4.4 * h

=> h = 4.4/4.4

=> h = 1

Hence, height of the cylinder is 1 m.

Question 7:

The inner diameter of a circular well is 3.5 m. It is 10 m deep. Find

(i) its inner curved surface area,

(ii) the cost of plastering this curved surface at the rate of Rs 40 per m2.

Sol. Here, r = 3.5/2 m , h = 10 m

(i) Inner curved surface area of the well = 2πrh

                                                                        = 2 * (22/7) * (3.5/2) * 10

                                                                       = 22 * 5 = 110 m2

(ii) Cost of plastering 1 m2 = Rs 40

So, Cost of plastering the curved surface area of the well = Rs 110 * 40 = Rs 4400

Question 8:

In a hot water heating system, there is a cylindrical pipe of length 28 m and diameter 5 cm. Find the total radiating surface in the system.

Answer:

Here, r = 5/2 cm = 2.5 cm = 0.025 m, h = 28 m.

Total radiating surface in the system = total surface area of the cylinder

                                                                   = 2πr(h + r)

                                                                    = 2 * (22/7) * 0.025 (28 + 0.025)

                                                                    = (44 * 0.025 * 28.025)/7

                                                                    = 4.4 m2 (approx)

Question 9:

Find:

(i) the lateral or curved surface area of a closed cylindrical petrol storage tank that is 4.2 m in diameter and 4.5 m high.

(ii) how much steel was actually used, if 1/12 of the steel actually used was wasted in making the tank.

Answer:

Here, r = 4.2/2 = 2.1 m, h = 4.5 m

(i) Curved surface area of the storage tank = 2πrh

                                                                             = 2 * (22/7) * 2.1 * 4.5

                                                                             = 44 * 0.3 * 4.5

                                                                             = 59.4 m2

(ii) Total surface area of the tank = 2πr(h + r)

                                                           = 2 * (22/7) * 2.1 4.5 + 2.1)

                                                           = 44 * 0.3 * 6.6

                                                          = 87.12 m2

Let the actual area of steel used be x m2.

Area of steel wasted = 1/12 of x

                                      = x/12 m2

So, area of the steel used in the tank = (x – x/12) = 11x/12 m2

=> 87.12 = 11x/12

=> x = (87.12 * 12)/11

=> x = 7.92 * 12

=> x = 95.04 m2

Hence, 95.04 m2 of steel was actually used.

Question 10:

In the figure, you see the frame of a lampshade. It is to be covered with a decorative cloth. The frame has a base diameter of 20 cm and height of 30 cm.

A margin of 2.5 cm is to be given for folding it over the top and bottom of the frame.

Find how much cloth is required for covering the lampshade.

 Class_9_Maths_Surface_Areas_and_Volumes_Frame_Of_LampShade

 

Class_9_Maths_Surface_Areas_and_Volumes_Cloth

Answer:

Here, r = 20/2 cm = 10 cm, Height = 30 cm

Circumference of the base of the frame = 2πr

 = 2π * 10 = 20π cm

Height of the frame = 30 cm

Height of the cloth needed for covering the frame (including the margin)

= (30 + 2.5 + 2.5) cm = 35 cm

Also, breadth of the cloth = circumference of the base of the frame.

So, area of the cloth required for covering the lampshade = length * breadth

                                                                                                         = 35 * 20π

                                                                                                         = 35 * 20 * (22/7)

                                                                                                         = 5 * 20 * 22    

                                                                                                         = 2200 cm2

Question 11:

The students of a Vidyalaya were asked to participate in a competition for making and decorating penholders in the shape of a cylinder with a base,

using cardboard. Each penholder was to be of radius 3 cm and height 10.5 cm. The Vidyalaya was to supply the competitors with cardboard.

If there were 35 competitors, how much cardboard was required to be bought for the competition?

Answer:

Here, r = 3 cm, h = 10.5 cm

The penholders have only one base i.e., these are open at one end.

Total surface area of 1 penholder = 2πrh + πr2

                                                            = πr(2h + r)

                                                            = (22/7) * 3 (2 * 10.5 + 3)

                                                            = (22/7) * 3 * 24

Total surface area of 35 penholders = (22/7) * 3 * 24 * 35

                                                                 = 22 * 3 * 24 * 5

                                                                = 7920 cm2

Hence, 7920 cm2 of cardboard is needed.

                                                                     Exercise 13.3

Question 1:

Diameter of the base of a cone is 10.5 cm and its slant height is 10 cm. find its curved surface area.

Answer:

Here, r = 10.5/2 cm = 5.25 cm, l = 10 cm.

Curved surface area of the cone = πrl

                                                          = (22/7) * 5.25 * 10

                                                          = 22 * 7.5 * 10

                                                          = 165 cm2

Question 2:

Find the total surface area of a cone, if its slant height is 21 m and diameter of its base is 24 m.

Answer:

Here, l = 21 m, r = 24/2 = 12 m

Total surface area of the cone = πr(l + r)

                                                       = (22/7) * 12 (21 + 12)

                                                       = (22/7) * 12 * 33

                                                       = 8712/7

                                                       = 1244.57 m2

Question 3:

Curved surface area of a cone is 308 cm2 and its slant height is 14 cm.

Find (i) radius of the base and (ii) total surface area of the cone.

Answer:

Here, l = 14 cm, curved surface area = 308 cm2, r = ?

(i) Curved surface area of the cone = πrl

=> 308 = (22/7) * r * 14

=> 308 = 22 * r * 7

=> 308 = 154 * r

=> r = 308/154

=> r = 2

Hence, base radius of the cone = 7 cm.

(ii) Total surface area of the cone = πr (l + r)

                                                            = (22/7) * 7(14 + 7)

                                                            = 22 * 21

                                                            = 462 cm2

Question 4:

A conical tent is 10 m high and the radius of its base is 24 m. Find

(i) slant height of the tent.

(ii) cost of the canvas required to make the tent, if the cost of 1 m2 canvas is Rs 70.

Answer:

Here, h = 10 m, r = 24 m

(i) We have, l2 = h2 + r2

                          = (10)2 + (24)2

                          = 100 + 576

                          = 676

=> l = √676

=> l = 26 m

(ii) Curved surface area of the tent = πrl

                                                            = (22/7) * 24 * 26

Cost of 1 m2 canvas = Rs 70

So, Cost of (22/7) * 24 * 26 m2 of canvas = Rs 70 * (22/7) * 24 * 26

                                                                          = Rs 10 * 22 * 24 * 260

                                                                          = Rs 137280

Question 5:

What length of tarpaulin 3 m wide will be required to make conical tent of height 8 m and base radius 6 m? Assume that the extra length of material that will be

required for Stitching margins and wastage in cutting is approximately 29 cm (use π = 3.14)

Answer:

Here h = 6 m, r = 8 m

We have, l = √(r2 + h2)

                    = √(62 + 82)

                    = √(36 + 64)

                   = √100

=> l = 10 m

Curved surface area of the tent = πrl

                                                         = 3.14 * 6 * 10

So, required length of tarpaulin = (3.14 * 6 * 10)/3 m + 20 cm

                                                         = (3.14 * 2 * 10) m + 20 cm

                                                         = 62.8  + 0.2 m

                                                         = 63 m

 

Question 6:

The slant height and base diameter of a conical tomb are 25 m and 14 m respectively. Find the cost of white washing its curved surface at the rate of Rs 210 per 100 m2.

Answer:

Here, l = 25 m, r = 14/2 m = 7 m

Curved surface area of the tomb = πrl

                                                           = (22/7) * 7 * 25

                                                           = 22 * 25

                                                           = 550 m2

Cost of white washing 100 m2 = Rs 210

So, Cost of white washing 550 m2 = Rs (210/100) * 550

                                                             = 21 * 55

                                                             = Rs 1155

Question 7:

A joker’s cap is in the form of a right circular cone of base radius 7 cm and height 24 cm. Find the area of the sheet required to make 10 such caps.

Answer:

Here, r = 7 cm, h = 24 cm

We have, l = √(h2 + r2)

                    = √(242 + 72)

                    = √(576 + 49)

                    = √625

=> l = 25 cm

Total curved surface area of 1 cap = πrl

                                                           = (22/7) * 7 * 25

                                                           = 22 * 25

                                                           = 550 cm2

Area of sheet required to make 10 such caps = 10 * 550 = 5500 cm2

Question 8:

A bus stop is barricaded from the remaining part of the road, by using 50 hollow cones made of recycled cardboard. Each cone has a base diameter of 40 cm and height 1 m.

If the outer side of each of the cones is to be painted and the cost of painting is Rs 12 per m2, what will be the cost of painting all these cones? (Use π = 3.14 and take √1.04 = 1.02)

Answer:

Here, r = 40/2 cm = 20 cm = 0.20 m, h = 1 m

l = √(h2 + r2)

  = √{12 + (0.2)2}

  = √(1 + 0.4)

  = √1.04

=> l = 1.02 m

Curved surface area of 1 cone = πrl

Curved surface area of 50 cones = 50 * 3.14 * 0.2 * 1.02

                                                          = 32.028 m2

Cost of painting an area of 1 m2 = Rs 12

So, Cost of painting an area of 32.028 m2 = Rs 12 * 32.028

                                                                          = Rs 384.34 (approx)

 

 

 

                                                                   Exercise 13.4

Question 1:

Find the surface area of a sphere of radius:

(i) 10.5 cm                    (ii) 5.6 cm                         (iii) 14 cm

Answer:

(i) r = 10.5 cm

Surface area of the sphere = 4πr2

                                                = 4 * (22/7) * (10.5)2

                                                = 4 * (22/7) * 10.5 * 10.5

                                                = 4 * 22 * 10.5 * 1.5

                                                = 1386 cm2

(ii) r = 5.6 cm

Surface area of the sphere = 4πr2

                                                = 4 * (22/7) * (5.6)2

                                                = 4 * (22/7) * 5.6 * 5.6

                                                = 4 * 22 * 5.6 * 0.8

                                                = 394.24 cm2

(iii) r = 14 cm

Surface area of the sphere = 4πr2

                                                = 4 * (22/7) * (14)2

                                                = 4 * (22/7) * 14 * 14

                                                = 4 * 22 * 14 * 2

                                                = 2464 cm2

Question 2:

Find the surface area of sphere of a diameter:

(i) 14 cm                       (ii) 21 cm                       (iii) 3.5 m

Answer:

(i) r = 14/2 cm = 7 cm

Surface area of the sphere = 4πr2

                                                = 4 * (22/7) * 72

                                                = 4 * (22/7) * 7 * 7

                                                = 4 * 22 * 7

                                                = 616 cm2

(ii) r = 21/2 = 10.5 cm

Surface area of the sphere = 4πr2

                                                = 4 * (22/7) * (10.5)2

                                                = 4 * (22/7) * 10.5 * 10.5

                                                = 4 * 22 * 10.5 * 1.5

                                                = 1386 cm2

(iii) r = 3.5/2 = 1.75 m

Surface area of the sphere = 4πr2

                                                = 4 * (22/7) * (1.75)2

                                                = 4 * (22/7) * 1.75 * 1.75

                                                = 4 * 22 * 1.75 * 0.25

                                                = 38.5 cm2

 

 

Question 3:

Find the total surface area of a hemisphere of radius 10 cm. (Use π = 3.14)

Answer:

Given, radius r = 10 cm

Total surface area of the hemisphere = 3πr2

                                                                   = 3 * 3.14 * (10)2

                                                                   = 3 * 3.14 * 100

                                                                   = 942 cm2

Question 4:

The radius of a spherical balloon increases from 7 cm to 14 cm as air is being pumped into it. Find the ratio of surface areas of the balloon in the two cases.

Answer:

When r = 7 cm:

Surface area of the balloon = 4πr2

                                                 = 4 * π * 7 * 7 cm2

When R = 14 cm:

Surface area of the balloon = 4πr2

                                                  = 4 * π * 14 * 14 cm2

Required ratio of the surface areas of the balloon = (4 * π * 7 * 7)/( 4 * π * 14 * 14)

                                                                                          = 1/4  

                                                                                          = 1 : 4

 

 

Question 5:

A hemispherical bowl made of brass has inner diameter 10.5 cm. Find the cost of tin-plating it on the inside at the rate of Rs 16 per 100 cm2.

Answer:

Here r = 10.5/2 = 5.25 cm

Inner surface area of the bowl = 2πr2

                                                       = 2 * (22/7) * (5.25)2

                                                       = 2 * (22/7) * 5.25 * 5.25

                                                      = 44 * 0.75 * 5.25

                                                      = 173.25 cm2

Cost of tin plating 100 cm2 = Rs 16

Cost of tin plating 173.25 cm2 = Rs (16/100) * 173.25

                                                      = Rs 0.16 * 173.25

                                                      = Rs 27.72

Question 6:

Find the radius of a sphere whose surface area is 154 cm2.

Answer:

Surface area of the sphere = 4πr2

=> 154 = 4 * (22/7) * r2

=> r2 = (154 * 7)/(4 * 22)

=> r2 = (7 * 7)/4

=> r2 = 49/4

=> r = √(49/4) => r = 7/2 => r = 3.5

Hence, radius of the sphere = 3.5 cm.

Question 7:

The diameter of the moon is approximately one fourth of the diameter of the earth. Find the ratio of their surface areas.

Answer:

Let diameter of the earth = 2r

Then radius of the earth = r

So, Diameter of the moon = 2r/4 = r/2

Radius of the moon = (r/2)/2 = r/4

Now, surface area of the moon = 4π(r/4)2

                                                         = πr2/4            ……………..1

Surface area of the earth = 4πr2   ……....2

So, Required ratio = (πr2/4)/( 4πr2)

                                 = 1/16

                                 = 1 : 16

Question 8:

A hemispherical bowl is made of steel, 0.25 cm thick. The inner radius of the bowl is 5 cm. Find the outer curved surface area of the bowl.

Answer:

Inner radius of the bowl (r) = 5 cm

Thickness of the steel = 0.25 cm

So, Outer radius of the bowl (R) = 5 + 0.25 = 5.25 cm

Outer curved surface area of the bowl = 2πR2

                                                                   = 2 * (22/7) * (5.25)2

                                                                   = 2 * (22/7) * 5.25 * 5.25

                                                                   = 2 * 22 * 5.25 * 0.75

                                                                  = 173.25 cm2

Question 9:

A right circular cylinder just encloses a sphere of radius r (see figure). Find

(i) surface area of the sphere,

(ii) curved surface area of the cylinder,

(iii) ratio of the areas obtained in (i) and (ii).

Class_9_Maths_Surface_Areas_and_Volumes_Sphere_Immersed_In_A_Cylinder

Answer:

Here, radius of the sphere = r

Radius of the cylinder = r

And, height of the cylinder = 2r

(i) Surface area of the sphere = 4πr2

(ii) Curved surface area of the cylinder = 2πrh

                                                                     = 2π * r * 2r

                                                                     = 4πr2

(iii) Required ratio = (4πr2)/( 4πr2) = 1/1 = 1 : 1

 

                                                                  Exercise 13.5

Question 1:

A matchbox measures 4 cm * 2.5 cm * 1.5 cm. What will be the volume of a packet containing 12 such boxes?

Answer:

Measures of matchbox (cuboid) is 4 cm * 2.5 cm * 1.5 cm          

=> l = 4 cm, b = 2.5 cm and h = 1.5 cm        

Now, Volume of matchbox = l * b * h          

                                                  = 4 * 2.5 * 1.5

                                                  = 15 cm3

So, volume of 12 boxes = 12 * 15 = 180 cm3

Question 2:

 A cuboidal water tank is 6 m long, 5 m wide and 4.5 m deep. How many litres of water can it hold?  (1 m3 = 1000 l)

Answer:

Here, Length (l) = 6 m, Breadth (b) = 5 m, Depth (h) = 4.5 m                

Capacity = l * b * h = 6 * 5 * 4.5 m3                    

Since 1 m3 can hold 1000 l.         

So, 135 m3 can hold 135 * 1000 l = 135000 l of water.         

Hence, the required amount of water in the tank = 135000 l.

 

Question 3:

A cuboidal vessel is 10 m long and 8 m wide. How high must it be made to hold 380 cubic metres of liquid?

Answer:

Given, Length (l) = 10 m, Breadth (b) = 8 m, Volume (v) = 380 m3    

Let height of the cuboid be h.          

Since, volume of a cuboid = l × b × h       

=> 10 * 8 * h = 380      

=> 80h = 380                     

=> h = 380/80 = 4.75

Thus, the required height of the liquid = 4.75 m

Question 4:

Find the cost of digging a cuboidal pit 8 m long, 6 m broad and 3 m deep at the rate of Rs. 30 per m3.

Answer:

Given, Length (l) = 8 m, Breadth (b) = 6 m, Depth (h) = 3 m          

Now, Volume of the cuboidal pit = l * b * h

                                                           = 8 * 6 * 3

                                                           = 144 m3

Since, rate of digging the pit is Rs. 30 per m3.          

So, cost of digging = Rs. 30 * 144 = Rs. 4320

 

Question 5:

The capacity of cuboidal tank is 50000 litres of water. Find the breadth of the tank, if its length and depth are respectively 2.5 m and 10 in.

Answer:

Length of the tank (l) = 2.5 m, Depth of the tank (h) = 10 m          

Let breadth of the tank = b m          

Now, Volume (capacity) of the tank= l * b * h = 2.5 * b * 10 = 25b m3                           

But the capacity of the tank = 50000 l = 50000/1000 m3 = 50 m3          

So, 25b = 50

=> b = 50/25

=> b = 2

Thus, the depth of the tank = 2 m

Question 6:

A village, having a population of 4000, requires 150 litres of water per head per day. It has a tank measuring 20 m * 15 m * 6 m.

For how many days will the water of this tank last?

Answer:

Length of the tank (l) = 20 m, Breadth of the tank (b) = 15 m, Height of the tank (h) = 6 m          

Volume of the tank = l * b * h = 20 * 15 * 6 = 1800 m3          

Since 1 m3 = 1000 l         

So, Capacity of the tank = 1800 * 1000 = 1800000 l                

Village population = 4000          

Since, 150 l of water is required per head per day.          

So, the amount of water is required per day = 150 * 4000 l.          

Let the required number of days = x     

=> 4000 * 150 * x = 1800000          

=> x = (1800000)/(4000 * 150)

=> x = 3

Thus, the required number of days is 3

 

Question 7:

A godown measures 60 m * 25 m * 10 m. Find the maximum number of wooden crates each measuring 1.5 m * 1.25 m * 0.5 m that can be stored in the godown.

Answer:

Volume of the godown = 60 * 25 * 10 m3          

Volume of a crate = 1.5 * 1.25 * 0.5 m3

Let the required number of wooden create be n

So, n * 1.5 * 1.25 * 0.5 = 60 * 25 * 10

=> n = (60 * 25 * 10)/( 1.5 * 1.25 * 0.5)

=> n = (60 * 25 * 10 * 10 * 100 * 10)/(15 * 125 * 5)

=> n = (4 * 10 * 2 * 100 * 10)/5

=> n = 4 * 10 * 2 * 100 * 2

=> n = 16000

Hence, the maximum number of wooden crates is 16000.

Question 8:

A solid cube of side 12 cm is cut into eight cubes of equal volume. What will be the side of the new cube? Also, find the ratio between their surface areas.

Answer:

Side of the given cube = 12 cm          

So, volume of the given cube = (side)3 = (12)3 cm3          

Side of the smaller cube:                

Let the side of the new (smaller) cube = n         

=> Volume of smaller cube = n3          

=> Volume of 8 smaller cubes = 8n3          

So, 8n3 = (12)3                 

=> n3 = (12)3 /8

=> n3 = (12/2)3

=> n = 12/2

=> n = 6

Thus, the required side of the new (smaller) cube is 6 cm.          

Ratio between surface areas:          

Surface area of the given cube = 6 * (side)2

                                                       = 6 * 122

                                                       = 6 * 12 * 12 cm2          

Surface area of one smaller cube = 6 * (side)2

                                                            = 6 * 62                                          

                                                            = 6 * 6 * 6 cm2          

So, surface area of 8 smaller cubes = 8 * 6 * 6 * 6 cm2                     

Now, ratio = Area of the given cube/area of 8 new cubes

                    = (6 * 12 * 12)/(8 * 6 * 6 * 6)

                    = 1/4

Thus, the required ratio = 1 : 4

Question 9:

A river 3 m deep and 40 m wide is flowing at the rate of 2km per how. How much water will fall into the sea in a minute?

Answer:

The water flowing in a river can be considered in the form of a cuboid.          

Such that Length (l) = 2 km = 2000 m, Breadth (b) = 40 m, Depth (h) = 3 m          

                                         Class_9_Maths_Surface_Areas_and_Volumes_Cuboid              

So, Water volume (volume of the cuboid so formed) = l * b * h

                                                                                               = 2000 * 40 * 3 m3          

Now, volume of water fallowing in 1 hr (= 60 minutes) = 2000 * 40 * 3 m3          

So, volume of water that will fall in 1 minute = (2000 * 40 * 3)/60

                                                                                 = (6000 * 40)/60

                                                                                 = 1000 * 40

                                                                                 = 4000 m3

                                                                     Exercise 13.6

Question 1:

The circumference of the base of a cylindrical vessel is 132 cm and its height is 25 cm. How many litres of water can it hold? (1000 cm3 = 1l)

Answer:

Here, h = 25 cm, 2πr = 132 cm.

Given, the circumference of the base of a cylindrical vessel is 132 cm

=> 2πr = 132

=> 2 * (22/7) * r = 132

=> r = (132 * 7)/(2 * 22)

=> r = (132 * 7)/44

=> r = 3 * 7

=> r = 21 cm

Now, volume of the cylinder = πr2 h

                                                    = (22/7) * (21)2 * 25

                                                    = (22/7) * 21 * 21 * 25

                                                    = 22/ * 3 * 21 * 25

                                                    = 34650 cm3

                                                    = 34650/1000 litres                [Since 1000 cm3 = 1l]

                                                    = 34.65 litres

 

 

Question 2:

The inner diameter of a cylindrical wooden pipe is 24 cm and its outer diameter is 28 cm. The length of the pipe is 35 cm.

Find the mass of the pipe, if 1 cm3 of wood has a mass of 0.6 g.

Answer:

Here, inner radius (r) = 24/2 = 12 cm

Outer radius (R) = 28/2 = 14 cm, h = 35 cm

Volume of the wood used in the pipe = π(R2 – r2) h

                                                                    = (22/7) * (142 – 122) * 35

                                                                    = 22 * (196 – 144) * 5                                                                        

                                                                    = 22 * 52 * 5

                                                                    = 5720 cm3

Mass of 1 cm3 of wood = 0.6 g

So, Mass of 5720 cm3 of wood = 0.6 * 5720 g

                                                        = 3432 g

                                                        = 3432/1000 kg          [Since 1000 g = 1 kg]

                                                        = 3.432 kg

Question 3:

A soft drink is available in two packs - (i) a tin can with a rectangular base of length 5 cm and width 4 cm, having a height of 15 cm and

(ii) a plastic cylinder with circular base of diameter 7 cm and height 10 cm. Which container has greater capacity and by how much?

Answer:

For tin can with rectangular 6 base.

l = 5 cm, b = 4 cm, h = 15 cm

Volume of the tin can = lbh = 5 * 4 * 15 = 300 cm3

For plastic cylinder with circular base.

r = 7/2 cm = 3.5 cm, h = 10 cm

Volume of the plastic cylinder = πr2 h

                                                    = (22/7) * 3.5 * 3.5 × 10

                                                    = 22 * 3.5 * 0.5 * 10

                                                    = 385 cm3

Difference in the capacities of the two containers = 385 – 300 = 85 cm3

Hence, the plastic cylinder with circular base has greater capacity by 85 cm3

Question 4:

If the lateral surface of a cylinder is 94.2 cm2 and its height is 5 cm, then find:                            

  (i) radius of its base                 (ii) its volume                (Use π = 3.14)  

Answer:

Here, h = 5 cm, 2πrh = 94.2 cm2

(i) 2πrh = 94.2

=> 2 * 3.14 * r * 5 = 94.2

=> r = 94.2/(2 * 3.14 * 5)

=> r = 94.2/(10 * 3.14)

=> r = 94.2/31.4

=> r = 3

Hence, base radius of the cylinder = 3 cm

(ii) Volume of the cylinder = πr2 h

                                                = 3.14 * 3 * 3 * 5

                                                = 141.3 cm3

 

Question 5:

It costs Rs 2200 to paint the inner curved surface of a cylindrical vessel 10 m deep. If the cost of painting is at the rate of Rs 20 per m2, find

(i) Inner curved surface area of the vessel    (ii) radius of the base    (iii) capacity of the vessel.

Answer:

Here, h = 10 m

(i) Inner curved surface area = Total cost of painting per m2

                                                    = 2200/20

                                                    = 110 m2

(ii) We have, 2πrh = 110

=>  2 * (22/7) * r * 10 = 110

=> r = (110 * 7)/(2 * 22 * 10)

=> r = 770/440

=> r = 1.75 m

(iii) Capacity of the vessel = πr2 h

                                               = (22/7) * 1.75 * 1.75 * 10

                                               = 22 * 1.75 * 0.25 * 10 

                                              = 96.25 m3

                                              = 96.25 kl                    [Since 1 m3 = 1 kl]

Question 6:

The capacity of a closed cylindrical vessel of height 1 m is 15.4 litres. How many square metres of metal sheet would be needed to make it?

Answer:

Here, h = 1 m,

Given, volume = 15.4 litres

                           = 15.4/1000 m3

                           = 0.0154 m3

Also, volume of the cylindrical vessel = πr2 h

=> 0.0154 = (22/7) * r2 * 1

=> r2 = (0.0154 * 7)/22

=> r2 = 0.0049

=> r = √(0.0049)

⇒ r = 0.07 m

So, total surface area of the cylinder = 2πr (h + r)

                                                                  = 2 * (22/7) * 0.07 (1 + 0.07)

                                                                  = 44 * 0.01 * 1.07

                                                                  = 0.4708 m2

Hence, 0.4708 m2 of metal sheet would be needed.

Question 7:

A lead pencil consists of a cylinder of wood with a solid cylinder of graphite filled in the interior. The diameter of the pencil is 7 mm and the diameter of the graphite is 1 mm.

If the length of the pencil is 14 cm, find the volume of the wood and that of the graphite.

Answer:

Here, h = 14 cm.

Radius of the pencil (R) = 7/2 mm = 0.35 mm.

Radius of the graphite (r) = 1/2 mm = 0.05 mm.

Volume of the graphite = πr2 h

                                           = (22/7) * 0.05 * 0.05 * 14

                                           = 22 * 0.05 * 0.05 * 2

                                           = 0.11 mm3

Volume of the wood = π(R2 – r2)h

 

                                   = (22/7) * [(0.35)2 – (0.05)2] * 14

                                   = 22 * [0.1225 – 0.0025] * 2

                                   = 22 * 0.12 * 2

                                   = 5.28 cm3

Hence, volume of the wood = 5.28 cm3 and volume of the graphite = 0.11 cm3

Question 8:

A patient in a hospital is given soup daily in a cylindrical bowl of diameter 7 cm. If the bowl is filled with soup to a height of 4 cm,

how much soup the hospital has to prepare daily to serve 250 patients?

Answer:

Here, r = 7/2 cm = 3.5 cm, h = 4 cm

Capacity of 1 cylindrical bowl = πr2 h

                                                     = (22/7) * 3.5 * 3.5 * 4

                                                     = 22 * 3.5 * 0.5 * 4

                                                     = 154 cm3

Hence, soup consumed by 250 patients per day = 250 * 154 = 38500 cm3

 

 

 

 

 

                                                                   Exercise 13.7

Question 1:

Find the volume of the right circular cone with                                                                                    

(i) radius 6 cm, height 7 cm                   (ii) radius 3.5 cm, height 12 cm.

Answer:

(i) Here, radius of the cone (r) = 6 cm, Height (h) = 7 cm

So, volume = πr2 h/3

                     = (1/3) * (22/7) * 6 * 6 * 7

                     = (1/3) * 22 * 6 * 6

                     = 22 * 6 * 2

                     = 264 cm3

(ii) Here, radius of cone (r) = 3.5 cm, Height (h) = 12 cm

So, volume = πr2 h/3

                     = (1/3) * (22/7) * 3.5 * 3.5 * 12

                     = (1/3) * 22 * 3.5 * 0.5 * 12

                     = 22 * 3.5 * 0.5 * 4

                     = 154 cm3

Question 2:

Find the capacity in litres of a conical vessel with                                                                               

  (i) radius 7 cm, slant height 25 cm                (ii) height 12 cm, slant height 13 cm

Answer:

(i) Here, r = 7 and I = 25 cm

Now, radius (r) = √(I2 – h2)

                            = √(132 – 122)

                          = √(169 – 144)

                          = √25

=> r = 5 cm

Now, volume of conical vessel = πr2 h/3

                                                       = (1/3) * (22/7) * 5 * 5 * 12

                                                        = (22/7) * 5 * 5 * 4

                                                        = 2200/7 cm3

Now, capacity of the conical vessel = (2200/7) * (1/1000) l

                                                                = 22/70 l

                                                                = 11/35 l

Thus, the required capacity of the conical vessel is 11/35 l.

Question 3:

The height of a cone is 15 cm. If its volume is 1570 cm3, find the radius of the base.

Answer:

Here, height of the cone (h) = 15 cm

 Volume of the cone (v) = 1570 cm3

Let the radius of the base be r cm.

=> πr2 h/3 = 1570

=> (3.14 * r2 * 15)/3 = 1570

=> 3.14 * r2 * 5 = 1570

=> 15.70 * r2 = 1570

=> r2 = 1570/15.70

=> r2 = (1570 * 100)/1570

=> r2 = 100

=> r = √100

=> r = 10

Thus, the required radius of the base is 10 cm.

Question 4:

If the volume of a right circular cone of height 9 cm is 48π cm3, find the diameter of its base.

Answer:

Volume of the cone = 48 π cm3

Height of the cone (h) = 9 cm

Let r be its base radius.

=> πr2 h/3 = 48π

=> (r2 * 9)/3 = 48

=> 3r2 = 48

=> r2 = 48/3

=> r2 = 16

=> r = √16

=> r = 4

 Now, Diameter = 2 * r = 2 * 4 = 8

 So, diameter of the base of the cone = 8 cm          

Question 5:

A conical pit of top diameter 3.5 m is 12 m deep. What is its capacity in kilolitres?

Answer:

Here, diameter of the conical pit = 3.5 m

Radius (r) = 3.5/2 m, Depth (h) = 12 m

Volume (capacity) = πr2 h/3

                                 = (22/7) * (3.5/2) * (3.5/2) * 12 * (1/3)

                                 = 22 * (0.5/2) * (3.5/2) * 4

                                 = 22 * 0.5 * 3.5

                                = 38.5 m3

Since 1000 cm3 = 1 l

and 1000000 cm3 = l m3

So, 1000 * 1000 cm3 = 1000 l = 1 kl

Also, 1000 * 1000 cm3 = 1 m3

=> 1 m3 = 1 kl

=> 38.5 m3 = 38.5 kl

Thus, the capacity of the conical pit is 38.5 kl.  

Question 6:

The volume of right circular cone is 9856 cm3. If the diameter of the be is 28 cm, find

 (i) height of the cone                                  (ii) slant height of the cone

 (iii) curved surface area of the cone.

Answer:

Volume of the cone (v) = 9856 cm3

Diameter of the base = 28 cm

Radius of the base = 28/2 = 14 cm          

Volume (capacity) = πr2 h/3

                                 = (1/3) * (22/7) * 14 * 14 * h

                                 = (1/3) * 22 * 2 * 14 * h

Now, (1/3) * 22 * 2 * 14 * h = 9856

=> h = (9856 * 3)/(22 * 2 * 14)

=> h = 16 * 3

=> h = 48 cm

Thus, the required height is 48 cm.

(ii) Let the slant height be l cm.

(Slant height)2 = (Radius)2 + (Height)2

=> l2 = 142 + 482

=> l2 = 196 + 2304

=> l2 = 2500

=> l2 = √2500

=> l = 50

Thus, the required height = 50 cm.

(iii) To find the curved surface area

The curved surface area of a cone = πrl

                                                             = (22/7) * 14 * 50

                                                             = 22 * 2 * 50

                                                             = 2200

Thus, the curved surface area of the cone is 2200 cm2.

 

Question 7:

A right triangle ABC with sides 5 cm, 12 cm and 13 cm is revolved about the side 12 cm. Find the volume of the solid so obtained.

Answer:  

Class_9_Maths_Surface_Areas_and_Volumes_Cone

Sides of the right triangle are 5 cm, 12 cm and 13 cm.

Since the right angled triangle is revolved about the 12 cm side.

So, Its height is 12 cm and base is 5 cm.

Thus, we have Radius of the base of the cone so formed (r) = 5 cm

Height (h) = 12 cm, Slant height = 13 cm

Now, volume of the cone so obtained = πr2 h/3

                                                                     = (1/3) * π * 5 * 5 * 12

                                                                     = π * 5 * 5 * 4

                                                                     = 100π cm3

Thus, the required volume of the cone is 100π cm3

Question 8:

If the triangle ABC in the question 7 above is revolved about the side 5 cm, then find the volume of the solid so obtained.

Find also the ratio of the volumes of the two solids obtained in Questions 7 and 8.

Class_9_Maths_Surface_Areas_and_Volumes_Two_Solids_Combined_Together

Answer:

Since the right triangle is revolved about the side 5 cm.

So, Height of the cone so obtained (h) = 5 cm

And radius of the cone (r) = 12 cm

Now, volume of the cone so obtained = πr2 h/3

                                                                     = (1/3) * π * 12 * 12 * 5

                                                                     = π * 4 * 12 * 5

                                                                     = 240π cm3

Now, volume of cone having radius 5 cm/ volume of cone having radius 12 cm

= 100π/240π

= 5/12

= 5 : 12

Thus, the required ratio is 5 : 12

Question 9:

A heap of wheat is in the form of a cone whose diameter is 10.5 m and height is 3 m. Find its volume. The heap is to be covered by canvas to protect it from rain.

Find the area of the canvas required.

Answer:

Here the heap of wheat is in the form of a cone such that

Base diameter = 10.5 m

Base radius (r) = 10.5/2 = 5.25 m

Height (h) = 3 m

Now, volume of heap = πr2 h/3

                                        = (22/7) * 5.25 * 5.25 * 3 * (1/3)

                                        = 22 * 5.25 * 0.75

                                        = 86.625 m3

Thus, the required volume = 86.625 m3

Since, the area of the canvas to cover the heap must be equal to the curved surface area of the

conical heap.

 Area of the canvas = πrl

Now, l2 = r2 + h2

=> l2 = (5.25)2 + 32

=> l2 = 27.5625 + 9

=> l2 = 36.5625

=> l2 = √36.5625

=> l = 6.046

=> l = 6.05 (approx.)

Now, Area of the canvas = πrl

                                             = (22/7) * 5.25 * 6.05

                                             = 22 * 0.75 * 6.05

                                             = 99.825 m2      

Thus, the required area of the canvas is 99.825 m2.

 

                                                                    Exercise 13.8

Question 1:

Find the volume of a sphere whose radius is                                                                                         

 (i) 7 cm                                                       (ii) 0.63 m

Answer:

(i) Here, radius (r) = 7 cm

Volume of the sphere = 4πr3 /3

                                        = (4/3) * (22/7) * 7 * 7 * 7

                                        = (4/3) * 22 * 7 * 7

                                        = 4312/3 cm3

(ii) Here, radius (r) = 0.63 m

Volume of the sphere = 4πr3 /3

                                        = (4/3) * (22/7) * 0.63 * 0.63 * 0.63

                                        = (4/3) * 0.09 * 0.63 * 0.63

                                        = 4 * 0.09 * 0.21 * 0.63

                                        = 1.05 m3   (approx.)

Question 2:

Find the amount of water displaced by a solid spherical ball of diameter                                     

   (i) 28 cm                                                       (ii) 0.21 m

Answer:

(i) Diameter of the ball = 28 cm

Radius of the ball = 28/2 = 14 cm

Now, volume of the spherical ball = 4πr3 /3

                                                             = (4/3) * (22/7) * 14 * 14 * 14

                                        = (4/3) * 22 * 14 * 14 * 2

                                        = 34496/3 cm3

(ii) Diameter of the ball = 0.21 m

Radius of the ball = 0.21/2 m

Now, volume of the spherical ball = 4πr3 /3

                                                             = (4/3) * (22/7) * (0.21/2) * (0.21/2) * (0.21/2)

                                                             = (4/3) * 22 * (0.03/2) * (0.21/2) * (0.21/2)

                                                              = 11 * 0.03 * 0.07 * 0.21

                                                              = 0.004851cm3

Question 3:

The diameter of a metallic ball is 4.2 cm. What is the mass of the ball, if the density of the metal is 8.9 g per cm3?

Answer:

Diameter of the metallic ball = 4.2 cm

Radius (r) of the metallic ball = 4.2/2 = 2.1 cm

Now, volume of the ball = 4πr3 /3

                                            = (4/3) * (22/7) * 2.1 * 2.1 * 2.1

                                            = 4 * 22 * 0.7 * 0.3 * 2.1

                                            = 38.808 cm3

Density of the metal = 8.9 g/cm3

So, mass of the ball = 8.9 * 38.808 = 345.39 g

 

Question 4:

The diameter of the moon is approximately one-fourth of the diameter of the earth. What fraction of the volume of the earth is the volume of the moon?

Answer:

Let diameter of the earth be 2r.

Then radius of the earth = 2r/2 = r

So, the diameter of the moon = 2r/4 = r/2

Radius of the moon = (r/2)/2 = r/4

Volume of the earth = 4πr3 /3  ………..1

Volume of the moon = {4π(r/4)3 }/3  ………..2

Now, Volume of the earth/ Volume of the moon = {4πr3 /3}/{4π(r/4)3 }/3

                                                                                        = r3 /(r3 /64)

                                                                                        = 64

=> Volume of the moon = (1/64) * Volume of the earth

Hence, volume of the moon is 1/164 of volume of the earth.

Question 5:

How many litres of milk can a hemispherical bowl of diameter 10.5 cm hold?

Answer:

Diameter of the hemisphere = 10.5 cm  

Radius (r) of the hemisphere = 10.5/2 = 5.25 cm

Volume of the hemisphere = 2πr3 /3

                                                 = (2/3) * (22/7) * 5.25 * 5.25 * 5.25

                                                 = 2 * 22 * 1.75 * 5.25 * 0.75

                                                 = 303 cm3

                                                 = 303/1000 l

                                                 = 0.303 l

Hence, the hemisphere bowl can hold 0.303 litres of milk.

Question 6:

A hemispherical tank is made up of an iron sheet 1 cm thick. If the inner radius is 1 m, then find the volume of the iron used to make the tank.

Answer:

Inner radius (r) of the tank = 1m

Thickness of the iron sheet = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m

External radius of the tank (R) = 1 + 0.01 = 1.01 m

Volume of the iron used to make the tank = 2π(R3 - r3)/3

                                                                            = (2/3) * (22/7) * [(1.01)3 - 13]

                                                                            = (2/3) * (22/7) * 0.030301

                                                                            = 0.06348 m3

Question 7:

Find the volume of a sphere whose surface area is 154 cm2.

Answer:

Let r be the radius of the sphere.

Its surface area = 4πr2

=> 4πr2 = 154

=> r2 = 154/4π

=> r2 = 154/(4 * 22/7)

=> r2 = (154 * 7)/(4 * 22)

=> r2 = (7 * 7)/4

=> r2 = 49/4

=> r = √(49/4)

=> r = 7/2

=> r = 3.5

Now, volume of the sphere = 4πr3 /3

                                                  = (4/3) * (22/7) * 3.5 * 3.5 * 3.5

                                                  = (4/3) * 22 * 0.5 * 3.5 * 3.5

                                                  = 539/3 cm3

Question 8:

A dome of a building is in the form of a hemisphere. From inside, it was white-washed at the cost of Rs 498.96.

If the cost of white-washing is Rs 2.00 per square metre, find the

(i) inside surface area of the dome,             (ii) volume of the air inside the dome.

Answer:

(i) Inner surface of the dome = Total cost/Cost of white per m2

                                                    = 498.96/2

                                                    = 249.48 m2

(ii) Let radius of the dome be r m.

Then, 2πr2 = 249.48   

=> r2 = 249.48/2π

=> r2 = 249.48/(2 * 22/7)

=> r2 = (249.48 * 7)/(2 * 22)

=> r2 = (11.34 * 7)/2

=> r2 = 5.67 * 7

=> r2 = 39.69

=> r = √39.69

=> r = 6.3 cm

So, volume of the air inside the dome = 2πr3 /3

                                                                    = (2/3) * (22/7) * 6.3 * 6.3 * 6.3

                                                                    = 2 * 22 * 0.9 * 2.1 * 6.3

                                                                    = 523.9 cm3

Question 9:

Twenty seven solid iron spheres, each of radius r and surface area S are melted to form a sphere with surface area S′.

Find the           (i) radius r′ of the new sphere, (ii) ratio of S and S′.

Answer:

(i) Volume of a sphere of radius r = 4πr3 /3

Volume of 27 such sphere = 27 * 4πr3 /3

                                                = 9 * 4πr3

                                                = 36πr3

Volume of a sphere of radius r’ = 4π(r’)3 /3

=> 4π(r’)3 /3 = 36πr3

=> (r’)3 /3 = 9r3

=> (r’)3 = 9 * 3 * r3

=> (r’)3 = 27r3

=> (r’)3 = (3r)3

=> r’ = 3r

(ii) Surface are (S) of the sphere with radius r = 4πr2

     Surface are (S’) of the sphere with radius r = 4π(r’)2

                                                                                 = 4π(3r)2

                                                                                 = 4π * 9r2

                                                                                = 36πr2

Now, S/S’ = 4πr2 /36πr2

=> S/S’ = 1/9

=> S : S’ = 1 : 9

Question 10:

A capsule of medicine is in the shape of a sphere of diameter 3.5 mm. How much medicine (in mm3) is needed to fill this capsule?

Answer:

Given, diameter of sphere = 3.5 mm

Radius of the sphere = 3.5/2 = 1.75 mm

Now, volume of the capsule = 4πr3 /3

                                                   = (4/3) * (22/7) * 1.75 * 1.75 * 1.75

                                                   = (4/3) * 22 * 0.25 * 1.75 * 1.75

                                                   = 67.375/3

                                                   = 22.46 mm3    (approx.)

Hence, 22.46 mm3 of medicine is needed to fill the capsule.

 

                                                                  Exercise 13.9 (Optional)

Question 1:

A wooden bookshelf has external dimensions as follows: Height = 110 cm, Depth = 25 cm, Breadth = 85 cm (see Fig.).

The thickness of the plank is 5 cm everywhere. The external faces are to be polished and the inner faces are to be painted.

If the rate of polishing is 20 paise per cm2 and the rate of painting is 10 paise per cm2, find the total expenses required for polishing and painting the surface of the bookshelf.

                     Class_9_Maths_Surface_Areas_and_Volumes_BookShelf                                        

Answer:

Here, Height = 110 cm, Depth = 25 cm

Breadth = 85 cm, Thickness of the plank = 5 cm

Area to be polished = [(110 * 85)] + [(85 * 25) * 2] + [(110 * 25) * 2]

                                       + [(5 * 110) * 2] + [(75 * 5) * 4]

                                    = 9350 + 4250 + 5500 + 1100 + 1500

                                    = 21700 cm2

Cost of polishing at the rate 20 poise per cm2 = Rs (20/100) * 21700

                                                                                  = Rs 21700/5

                                                                                  = Rs 4340   

Area to be painted = [(75 * 20) * 6] + [(90 * 20) * 2] + [90 * 75]

                                  = 9000 + 3600 + 6750

                                  = 19350 cm2

So, cost of painting at the rate of 10 paise per cm2 = Rs (10/100) * 19350

                                                                                           = Rs 19350/10

                                                                                         = Rs 1935

Total Expenses = Cost of polishing + Cost of painting

                            = Rs. 4340 + Rs.1935

                            = Rs. 6275

Thus, the total required expense = Rs. 6275.

Question 2:

The front compound wall of a house is decorated by wooden spheres of diameter 21 cm, placed on small supports as shown in Fig.

Eight such spheres are used for this purpose, and are to be painted silver. Each support is a cylinder of radius 1.5 cm and height 7 cm and is to be painted black.

Find the cost of paint required if silver paint costs 25 paise per cm2 and black paint costs 5 paise per cm2.

                                    Class_9_Maths_Surface_Areas_and_Volumes_Compound_Wall                        

Answer:

Radius of sphere = 21/2 = 10.5 cm

Surface are of a sphere = 4πr2

                                          = 4 * (22/7) * 10.5 * 10.5

                                          = 4 * 22 * 1.5 * 10.5  

                                          = 1386 cm2

 Area of the base of the cylinder (support) = πR2

                                                                            = (22/7) * (1.5)2

                                                                            = (22/7) * 1.5 * 1.5

                                                                            = 49.5/7

                                                                            = 7.07 cm2

Area of a sphere to painted silver = 1386 – 7.07 = 1378.93 cm2

Area of spheres to be painted silver = 8 * 1378.93 cm2

So, cost of painting the spheres = Rs (8 * 1378.93 * 25)/100 = Rs 2757.86

Curved surface area of a cylinder (support) = 2 * (22/7) * 1.5 * 7

                                                                              = 2 * 22 * 1.5

                                                                              = 66 cm2 

Curved surface area of 8 supports = 8 * 66 = 528 cm2

Cost of painting the supports = Rs 528 * (5/100)

                                                     = Rs 528/20

                                                     = Rs 26.40

Hence, total cost required of paint = Rs (2757.86 + 26.40) = Rs 2784.26

Question 3:

The diameter of a sphere is decreased by 25%. By what per cent does its curved surface area decrease?

Answer:

Let originally the diameter of the sphere be 2r.

Then, radius of the sphere = 2r/2 = r

Surface area of the sphere = 4πr2    

 New diameter of the sphere = 2r- 2r * (25/100)

                                                    = 2r – 2r/4

                                                    = 2r - r/2

                                                    = 3r/2

 New radius of the sphere = (3r/2)/2 = 3r/4

Surface area of the new sphere = 4π * (3r/4)2

                                                         = 4π * (9r2 /16) 

                                                         = 9πr2/4

Decrease in surface area = 4πr2 - 9πr2/4 = 7πr2/4

Percent decrease = (7πr2/4 * 100)/ 4πr2

                                = (7/16) * 100

                                = 175/4

                                = 43.75

Hence, the surface area decreases by 43.75%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this with your friends  

Download PDF


You can check our 5-step learning process


.