Class 6 Maths Ratio And Proportion Ratio Numericals

Some examples showing the calculation of ratio in different situations are as follows:

Problem: Cost of a toffee is 50 paise and cost of a chocolate is Rs 10. Find the ratio of the cost of a toffee to the cost of a chocolate.

Solution: As mentioned above, it is important that both the quantities are in the same unit for comparison.

Cost of a toffee = 50 paise

Cost of a chocolate = Rs. 10

                             = 1000 paise (Rs. 1 = 100 paise)

Cost of a toffee/ Cost of a chocolate    = 50/1000 = 1/20

Thus, the ratio is 1:20

 

Problem: Out of 30 students in a class, 6 like football, 12 like cricket and remaining like tennis. Find the ratio of Number of students liking football to number of students liking tennis.

Solution: Number of students that like football = 6

Number of students that tennis = Total students – No. of students that like cricket – No. of students that like football

Number of students that like tennis = 30-12-6 = 12

Number of students that like football/ Number of students that like tennis

   =    6/12 = 1/2

Thus, the required ratio is 1:2.

 

Problem: Cost of a dozen pens is Rs 180 and cost of 8 ball pens is Rs 56. Find the ratio of the cost of a pen to the cost of a ball pen.

Solution:

Cost of a dozen pens = Rs.180

Number of pens in a dozen = 12

Cost of 12 pens = Rs180

Cost of 1 pen = 180/12 = Rs.15

Cost of 8 ball pens = Rs.56

Cost of 1 ball pen = Rs.56/8 = Rs. 7

The ratio of the cost of a pen to the cost of a ball pen is :

    Cost of a pen/ Cost of a ball pen = 15/7

 So, the required ratio is 15 :7.

 

Problem: Mother wants to divide Rs 36 between her daughters Shreya and Bhoomika in the ratio of their ages. If age of Shreya is 15 years and age of Bhoomika is 12 years, find how much Shreya and Bhoomika will get.

Solution:

Age of Shreya = 15 years

Age of Bhoomika = 12 years

Therefore the two parts of the ratio are 15 and 12.

Since, we can get equivalent ratios by multiplying or dividing the numerator and denominator by the same number. 15 and 11 can be divided by 3 and we can get the two parts of the ratio as 5 and 4.

Therefore, sum of these parts = 5 + 4 = 9

This means if there is Rs 9, Shreya will get Rs 5 and Bhoomika will get Rs.4.

Or, we can say that Kriti gets 5 parts and Bhoomika gets 4 parts out of every 9 parts.

Therefore, Shreya’s share = 5/9

And Bhoomika’s share = 4/9

Out of given Rs.36:

 Shreya’s Share             =      5* 36/9 = 5*4 = 20.   

 Bhoomika’s Share         =      4* 36/9 = 4*4 = 16.   

Thus, their shares are Rs.20 and Rs.16.

Share these Notes with your friends  

< Prev Next >

You can check our 5-step learning process


.